Јесењи крос РТС-а „Кроз Србију“
28. септембар 2018.Дечија недеља
11. октобар 2018.У суботу 6. октобра 2018. године група од 49 путника кренула је из Црвенке у 6:15 пут 184 km удаљеног Печуја.
Пут нас је водио следећом маршрутом: Црвенка – Сомбор – гранични прелаз Бачки Брег/гранични прелаз Херцегсанто – Баја – Печуј.
Републику Мађарску (93.030 km2 – површински посматрано седамнаеста држава Европе, по другим изворима Мађарска захвата незнатно мању површину – 93.011 km2, односно 93.027 km2) чине следеће географске целине (регије):
- Алфелд који се може поделити на два дела: Мала Куманија и Тисантул (Затисје)
- Пуста Хортобађ
- Мезофелд
- Киш Алфелд
- Фелфелд са Мечеком (регионална целина којој припада Печуј)
- Мађарско побрђе
- Будимпештанско побрђе
Печуј (по процени из 2017. године у граду је живело 144.675 становника, док је град највише становника „бројао“ према резултатима Пописа становништва из 1990. године – 170.039) популационо је пети град у Мађарској. Град се развио на „контакту“ Фелфелда (претежно равничарски простор западно од Дунава) са планином Мечек. У доба Римљана на простору данашњег града је постојало насеље, које је у средњем веку имало развијену трговину и занатство. Под влашћу Турака је био 150 година, а на то време подсећа џамија из XVI века – која је саграђена за време паше Гази Касима. Од хришћанских богомоља значајна је базилика – катедрала Светог Петра и Павла са четири торња. Давне 1367. године у граду је основан најстарији универзитет у Мађарској. У подножју планине кречњачког састава Мечек (највиши врх Зенге – 682 mnv) су важна налазишта угља и уранове руде. Ископавање угља у близини града повољно је деловало на развој индустрије.
По доласку у Печуј (у 10:20) сачекала нас је Чила Ђере (локални туристички водич), са којом смо се запутили у пешачки обилазак градских знаменитости: Барбакан трга, базилике – катедрале Светог Петра и Павла, капеле са седам хорова и апсида – најпознатије касноантичке/ранохришћанске некрополе, зграде Ректората највећег Универзитета у Печују, Гази Касим-пашине џамије (данас римокатоличке цркве), Сечењи трга, Стуба куге, зграде Барањске жупаније, споменика Сибињанин Јанку (Хуњади Јаношу), Жолнаи фонтане, цркве и болнице Милосрдне браће, сачуваних остатака турског купатила, џамије Хасан-паше Јаковалија (данас једине у целости очуване џамије у Мађарској) и Краљеве улице.
Није било тешко испунити слободно време које смо имали на располагању! По сунчаном дану током кога се температура ваздуха „попела“ до 23°C прошетали смо Краљевом улицом (главном пешачком зоном у Печују) у којој су нам пажњу привукли Мађарско Народно позориште, Лицејска црква, као и бројни ресторани и посластичарнице који спадају у категорију најпрестижнијих у граду. Неколицина нас се одлучила за посету неком од музеја (првенствено Музеју Жолнаи керамике), или за обилазак ТВ торња на граду најближем врху Мечека – Мишина (535 mnv). Торањ достиже висину од 197 m, за посетиоце су 4. априла 1973. године отворени ресторан (на 72 m висине), као и кружна панорамска тераса (на 75 m висине). Незаборавна панорама града се осим са ТВ торња пружа и са видиковца Kalvaria…
Неколико минута пре 18 h крећемо пут Црвенке, а на месту поласка „распевани аутобус“ је био након 3,5 h вожње и укупно пређена 373 km. Као и током претходних путовања током текуће године за удобну вожњу заслужни су наши домаћини у аутобусу – Звонко Планчак и Александар Ђуришић.
Након посете Печују – граду после којег, кажу, „постајете бољи људи“, вратили смо се кућама препуни позитивних утисака, са нескривеном надом да ће се овакав вид „пуњења батерија“ ускоро поновити… На наше задовољство!
Текст: Милан Лалић
Фото: Габриела Кажић, Маја Јовичић и Милан Лалић